Akcja prastary dąb

  • 31.07.2017, 07:42 (aktualizacja 31.07.2017, 17:49)
  • Małgorzata Sobczuk
Akcja prastary dąb Karol Jańczuk
Znamy i podziwiamy najstarsze dęby w Polsce. Dąb Bartek, dąb Chrobry, dąb Bolesław, Świętopełk, Wojsław czy Warcisław. Nadleśnictwo Tomaszów zdecydowało nadać imię prastaremu dębowi.

Jest nim pewien dąb szypułkowy, rosnący sobie dotychczas we wsi Kolonia Grodysławice, w gminie Rachanie. Na terenie tego nadleśnictwa dotychczas tylko cztery obiekty posiadają ten status, mamy nadzieję że przy Państwa pomocy uda się, by zdobył go również piąty!

Stojąc samotnie w polu, góruje nad wsią, przypominając mieszkańcom o ponadczasowym pięknie i niesamowitej potędze sił przyrody. Pracownicy Nadleśnictwa Tomaszów zmierzyli drzewo. Ze średnicą (na wys. 1,3 metra od ziemi) 125 cm i obwodem aż 385 cm z łatwością spełnia wszelkie proponowane kryteria pomników przyrody. Pomimo iż jest niewysoki, tylko 22 metry, ale jest to normą dla drzew rosnących na otwartej przestrzeni.

Karol Jańczuk, pracownik Nadleśnictwa Tomaszów powiedział Małgorzacie Godzisz jakimi walorami charakteryzuje się ten prastary dąb.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zrodził się też pomysł konkurs na nazwanie dębu – dodał Karol Jańczuk.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Dowiedzieliśmy się też jakie będą konsekwencje dla tomaszowskiego dębu gdy otrzyma status pomnika przyrody.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Pracownicy Nadleśnictwa Tomaszów czekają na propozycje imion dębu do 31 lipca. Wystarczy wejść na profil społecznościowy nadleśnictwa na Facebooku i zgłosić imię [KLIKNIJ]. Dla pomysłodawcy najlepszej nazwy, poza niewątpliwym zaszczytem udziału w sprawie wielkiej rangi, przewidzieliśmy też miłe upominki!

Małgorzata Sobczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe