Pacyfikacja Zamojszczyzny - obchody rocznicowe w Zamościu

  • 27.11.2017, 13:06
  • Anna Niderla-Kudach
Pacyfikacja Zamojszczyzny - obchody rocznicowe w Zamościu GOK Uchanie
75 lat temu, 27 listopada 1942 roku Niemcy rozpoczęli pacyfikację Zamojszczyzny. Do lipca 1943 roku wysiedlili blisko 110 tysięcy mieszkańców z prawie 300. zamojskich wsi.

W tej liczbie było 30 tysięcy dzieci. Dzisiaj (27.11) odbywają się uroczystości miejskie upamiętniające te wydarzenia. Rozpoczęły się przed południem odsłonięciem Tablicy Pamiątkowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Następnie zgromadzeni udali się na mszę św. do Kościoła św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej ks. kan. płk Bogusław Romankiewicz, proboszcz parafii wojskowej w Zamościu.

 

Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Świętego Michała Archanioła ks. dr Wiesław Galant. Przypomniał w niej, że wiara idzie w parze z dbałością o wartości:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Prawda o losie Zamojszczyzny jest bolesna, ale trzeba o niej pamiętać i mówić, zaznaczył kapłan:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Okrutny los dotknął wszystkich – młodych i starych, dorosłych ale także i dzieci:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, władze Miasta Zamość, władze samorządowe, wojewódzkie, oświatowe, poczty sztandarowe i młodzież.

Dziś także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu obchodzi 17. rocznicę nadania imienia.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe