95 lat hrubieszowskiego sportu

  • 06.12.2017, 09:47 (aktualizacja 06.12.2017, 11:58)
  • Małgorzata Kryk
 95 lat hrubieszowskiego sportu
Dawne lekcje wychowania fizycznego w szkołach w dużej mierze odbiegają od współczesnych zajęć. Bowiem brakowało sal oraz podstawowych urządzeń sportowych, które mogłyby urozmaicić zajęcia fizyczne. Dzieci i młodzież w okresie jesienno – zimowym spędzali czas w salach, klasach, czy korytarzach szkolnych grając często w "gumę" czy piłkę.

W zimie, kiedy padał śnieg zajęcia wychowania fizycznego ograniczały się do wyjścia na zewnątrz, gdzie czas urozmaicała jazda na przypadkowych ślizgawkach czy górkach z wykorzystaniem butów, łyżew, sanek czy nart.

W okresie wiosennym czas spędzano na świeżym powietrzu, często na okolicznych łąkach spacerując pieszo lub jeżdżąc rowerem. Nauczyciele prowadzili ćwiczenia ogólnorozwojowe, zabawy, czy wyścigi. Nieco później popularna stała się grą w piłkę nożną czy zabawa w „Dwa ognie”.

Z kolei latem, kiedy było ciepło nauczyciele wykorzystywali rzekę Huczwę do pływania. Uczono dzieci nurkowania czy skoków do wody z brzegu.

Z biegiem lat wprowadzono współzawodnictwo sportowe, a najlepsza młodzież miała szansę wykazać się umiejętnościami sportowymi na różnego rodzaju zawodach. Z kolei najlepsi zawodnicy mogli wykazać się zespołowo w zawodach drużynowych  Z biegiem lat sport się rozwinął. Na ekranach telewizorów zawitali sportowcy wielkiego formatu, którzy stali si propagatorami sportu godnymi do naśladowania, a w szkołach zaczęto inwestować w sprzęt sportowy. W większych miastach zaczęto budować obiekty sportowe typu: hale ,bieżnie czy baseny. Popularne stały się także wyjazdy uczniów na zawody sportowe oraz trenowanie. Z biegiem lat powstały również kluby sportowe szkolące zawodników w poszczególnych dyscyplinach sportowych.

W Hrubieszowie pamiętna datą jest dzień 13.04.1945r., kiedy powstał wielosekcyjny Miejski Klub Sportowy Unia Hrubieszów, który szkolił zawodników w wielu sekcjach m.in.: bokserskiej, kolarskiej, koszykarskiej, strzeleckiej, lekkoatletycznej, szachowej, siatkówce czy pływaniu. Dzisiaj MKS Unia Hrubieszów szkoli zawodników w sekcji lekkoatletycznej, piłce nożnej czy podnoszenia ciężarów.

Jak wiemy wychowanie fizyczne w życiu każdego człowieka jest ważnym elementem ponieważ poprawia sprawność naszego organizmu. Dlatego w piątek (15.12) w Hrubieszowie odbędzie się Jubileusz 95 – lecia Hrubieszowskiego Sportu. Uroczystość z udziałem zawodników i działaczy sportowych odbędzie się o godz. 12.00 w hali hrubieszowskiego OSiR. Na to wydarzenie serdecznie zapraszają burmistrz Miasta Hrubieszowa oraz dyrektor hrubieszowskiego OSiR. Podczas świętowania jubileuszu o godz. 12.15 odbędzie się odsłonięcie portretów zasłużonych działaczy i sportowców, a o godz. 13.00 zaplanowano rozgrzewkę, która poprzedzi start jubileuszowej sztafety. Patronat nad tym wydarzeniem objęło nasze Katolickie Radio Zamość.

Małgorzata Kryk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe