Lasy janowskie do odkrycia. Rozstrzygnięcie konkursu

  • 26.03.2018, 10:48 (aktualizacja 03.04.2018, 06:43)
  • Małgorzata Sobczuk
Lasy janowskie do odkrycia. Rozstrzygnięcie konkursu
Pora na rozstrzygnięcie konkursu dla słuchaczy audycji "Leśne Radio". Sprawdziliśmy w nim walory przyrodnicze lasów janowskich.


Zwycięzcami konkursu zostały następujące osoby:

Żaneta Szymańska,

Radosław Moskwa,

Agnieszka Trochim oraz wyróżnienie dla Amelii Tracz.


By stać się zwycięzcą w naszym konkursie należało poprawnie odpowiedzieć na 4 zadania:

1) Jakie gatunki drzew występują w Nadleśnictwie Janów Lubelski i który z nich dominuje?

W janowskim LKP dominują siedliska borowe (84,5%). Pozostała część to siedliska lasowe ze znacznym udziałem lasów mieszanych wilgotnych. Wśród lasów przeważają bory sosnowe, z charakterystycznym dla tego terenu ekotypem sosny solskiej. Wyróżnia się on dość płaskim systemem korzeniowym, dużym przyrostem masy, wysoką odpornością, oraz – co bardzo cieszy leśników – zdolnością do naturalnego odnawiania się z samosiewu. Jednak nie tylko sosna solska stanowi o specyfice Lasów Janowskich. Odnaleźć można także liczne, wyspowo rozmieszczone, fragmenty borów jodłowych i lasów mieszanych.

2) Fotozagadka. Co przedstawia poniższe zdjęcie?Zdjęcie przedstawia tzw. etat cięć, czyli ilość drewna możliwa do pozyskania w określonym drzewostanie na konkretnej powierzchni Zapewnia on pozyskiwanie drewna w sposób nie przekraczający możliwości produkcyjnych lasu, gwarantujący wzrost zapasu drewna pozostającego w lesie (tzw. zapas na pniu).

3) Jak nazywa się ośrodek Nadleśnictwa Janów Lubelski, w którym prowadzona jest edukacja leśna, można przenocować i odpocząć w otulinie lasów?

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie

4) Co urzeka w lasach janowskich i dlaczego warto je odwiedzić?

Miejsce magiczne, ciekawe i - na szczęście - jeszcze nie zadeptane przez turystów. Lasy Janowskie są jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju, choć jak dotąd jeszcze stosunkowo mało znanym. Ich walory przyrodnicze, bogaty świat roślin i zwierząt jest ze wszech miar warty zachowania i ochrony oraz udostępnienia tym, którzy cenią przyrodę i chcą ją poznawać.

Do wygrania były cenne nagrody:

- polarowy koc "Smakuj lubelskie" od Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- albumy o powiecie janowskim, a także najnowsza publikacja Wiesława Lipca "Nadleśnictwo Janów Lubelski. Walory przyrodnicze", ze zdjęciami m.in. Andrzeja Blachy.

Nagrody do odebrania w Katolickim Radiu Zamość, ul. Jana Zamoyskiego 1 w Zamościu, od poniedziałku do piątku od 8 do 16.
 

Małgorzata Sobczuk

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe