Biłgoraj. ‘Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem’

  • 17.03.2018, 13:09
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. ‘Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem’
W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta (16.03) wystawa pod nazwą ‘Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem’. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Wystawa prezentuje w archeologiczno-historycznym ujęciu, na przykładzie grodziska w Czermnie, problematykę pogranicza polsko-ruskiego we wczesnym średniowieczu i funkcjonowanie wczesnośredniowiecznego grodu: jako ośrodka władzy książęcej, centrum obronnego, religijnego, ośrodka handlowego i rzemieślniczego.

Łukasz Wyszyński z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim podkreśla, iż badania na terenie obecnego Czermna przyniosły wiele zaskakujących efektów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

O znaczeniu wystawy informuje dyrektor tomaszowskiego Muzeum, Eugeniusz Hanejko:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wśród prezentowanych zabytków na wystawie można zobaczyć ołowiane bulle książąt i dostojników ruskich, kolekcję plomb ‘celnych’ typu drohiczyńskiego, militaria o pochodzeniu zarówno wschodnim (koczowniczym) jak i zachodnim oraz unikalny zbiór dewocjonaliów, w tym enkolpionów – krzyży relikwiarzy oraz bezcenne skarby srebrnej biżuterii kobiecej odkryte na grodzisku.

 

W organizację wystawy zaangażowały się także Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Instytut Archeologii UR w Rzeszowie, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) an der Universität Leipzig i Miasto Tyszowce.

Joanna Ferens

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe