Dzisiaj Wielki Czwartek

  • 29.03.2018, 02:01
  • Joanna Mazurek
Dzisiaj Wielki Czwartek
To dzień który rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia Kościół wspomina ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii.

Rano w kościele katedralnym pod przewodnictwem biskupa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego, podczas której księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

Na tę Mszę św. jest zaproszone całe prezbiterium danej diecezji – wyjaśnia ks. Krystian Kotulski, wikariusz w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Kosobudach.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W trakcie Mszy Krzyżma Świętego święcone są także dwa oleje.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Wielki Czwartek wieczorem sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Przed Liturgią Słowa odśpiewywany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Biją wtedy wszystkie dzwony i dzwonki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W wielu parafiach po homilii w trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej odbywa się specjalny obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po Komunii św. następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do Ciemnicy, która symbolizuje miejsce uwięzienia Chrystusa po Wieczerzy. Przy Ciemnicy trwa adoracja. Z ołtarza zdejmuje się także obrusy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Katolickie Radio Zamość o godz. 10.00 będzie transmitowało Mszę Krzyżma Świętego, a o godz. 18.00 Mszę Wieczerzy Pańskiej z katedry zamojskiej. Zapraszamy do słuchania i modlitewnej łączności.

Joanna Mazurek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe