Msza Krzyżma

  • 29.03.2018, 13:40 (aktualizacja 31.03.2018, 09:51)
  • Anna Niderla/Joanna Mazurek
Msza Krzyżma
Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Przed południem w katedrach w całej Polsce odbywają się Msze Krzyżma, podczas której gromadzą się kapłani wraz ze swoim ordynariuszem. Taka liturgia miała miejsce także w katedrze zamojskiej. Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji bp Marian Rojek.

Po czym rozpoznać twoje kapłaństwo, iż jesteś żywym wizerunkiem Chrystusa kapłana, Dobrego Pasterza, nauczyciela i sługi wszystkich? – pytał w kazaniu podczas Mszy Krzyżma Świętego pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

To pytanie osobliwie już zawiera w sobie odpowiedź – zwrócił uwagę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas Eucharystii księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kapłaństwo to powołanie, które jest odpowiedzią daną samemu Chrystusowi, odpowiedzią na Jego zaproszenie "Pójdź za mną". Moje zrodziło się w czasie – powiedział nam ks. Michał Efner, wikariusz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kapłaństwo to wielki dar. Jego wartość odkrywa się dzień po dniu. Kapłaństwo to także spełnianie pragnień - swoich i Bożych:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas Mszy Krzyżma poświęcone zostały także oleje – olej chorych używany do sakramentu namaszczenia chorych oraz olej krzyżma. Krzyżmo używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich. Służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła.

 

 

Anna Niderla/Joanna Mazurek

Zdjęcia (36)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe