Akatyst ku czci Bogurodzicy

  • 05.04.2018, 11:13
  • Anna Niderla-Kudach
Akatyst ku czci Bogurodzicy
Jako Matka Boga i człowieka Maryja była i jest niezwykle bliska człowiekowi, dlatego od wieków Kościół wyśpiewuje jej cześć.

Od wczesnego chrześcijaństwa kult Matki Bożej wyrażał się nie tylko w liturgii, ale również w poezji. Jednym z najstarszych zabytków napisanych ku czci Matki Bożej jest Akatyst. Ten przepiękny hymn zabrzmi już w poniedziałek (09.04) w Kościele rektoralnym św. Katarzyny w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Akatyst powstał najprawdopodobniej w V-VI wieku. Został przetłumaczony na język łaciński, a potem przyjęty przez Kościół Zachodni. Treść hymnu koncentruje się wokół obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła.

Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słów: „Witaj, bądź pozdrowiona”.

Hymn ten jako oficjum wotywne na cześć Bogurodzicy do dziś jest uroczyście celebrowany. Najczęściej śpiewa się go przed ikoną lub obrazem Bogurodzicy w postawie stojącej.

 

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe