Smartfony - nie tylko korzyści

  • 05.04.2018, 13:49
  • Joanna Mazurek
Smartfony - nie tylko korzyści
Ułatwiają kontakty z innymi ludźmi i służą jako baza danych, ale mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Smartfony, bo to o nie chodzi, w ciągu zaledwie kilku lat na dobre zadomowiły się w naszej codzienności.

Jednak, jak zwraca uwagę Maria Dyrda, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Zamościu, korzystając z nich warto przestrzegać kilku zasad. Pedagog podkreśla, że dzieci w wieku przedszkolnym powinny mieć bardzo ograniczony dostęp do tych urządzeń, a nawet nie używać ich wcale.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Niewielka czcionka i jasne światło, które emituje smartfon są męczące dla wzroku. Kiedy patrzymy na ekran, mrugamy dwa razy rzadziej, przez co oczom brakuje nawilżenia. To jednak nie wszystko.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kiedy kładziemy się spać odkładajmy smartfon na tyle daleko, żeby leżał co najmniej dwa metry od naszej głowy. Dzieci powinny zaprzestać korzystania ze smartfona na godzinę przed zaśnięciem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ucząc dzieci korzystania ze smartfonów pamiętajmy, że nie może być on udostępniany w nagrodę, albo za karę, bo to podniesie jego atrakcyjność.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dobrze jest, żeby ze smartfonu lub tableta rodzic korzystał razem z dzieckiem – tłumaczy Maria Dyrda.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Używając smartfona do słuchania muzyki pamiętajmy, że ze względów medycznych lepiej jest używać słuchawek zakładanych na uszy niż wkładanych do uszu. Warto pamiętać także o tym, żeby przechowywać to urządzenie jak najdalej od ciała, np. nosząc w torebce. Kiedy jednak nosimy je w kieszeni, ekran powinien być skierowany w stronę ciała.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pedagogiem Marią Dyrdą na temat zasad ostrożności przy korzystaniu ze smartfonów, szczególnie przez dzieci i młodzież. Rozmowa dostępna jest na stronie internetowej naszego radia w zakładce „Poradnik radiowy – Porady pedagoga”.

Joanna Mazurek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe