Pożary zagrażają lasom! Rozstrzygnięcie konkursu

  • 11.07.2018, 12:00 (aktualizacja 17.07.2018, 08:21)
  • Małgorzata Sobczuk
Pożary zagrażają lasom! Rozstrzygnięcie konkursu
3 zadania do wykonania i 3 nagrody do odebrania. Do wygrania były kubki, foldery, książki, ręczniki i inne leśne gadżety ufundowane przez Nadleśnictwo Biłgoraj.

Należało poprawnie odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Wyróżnia się w lasach dwa pasy przeciwpożarowe. Jak się nazywają i czym różnią się od siebie?

Są 2 pasy przeciwpożarowe:

Pas biologiczny - sadzone są tu gatunki drzew liściastych o małej palności po to, aby zatrzymały pożar.
Pas zmineralizowany - jest to wyorana bruzda.

2. Zaproponuj sposób upowszechniania hasła "Chroń las przed pożarem".

Pomysłów było kilka. Oto one:

- Tablice informacyjne przed wejściem do lasu z ciekawostkami, np.że niedogaszone ognisko nawet zasypane ziemią a nie zalane odpowiednią ilością wody, może na nowo rozpalić ogień po tygodniu. Pogadanki z dziećmi i młodzieżą (harcerzami) na temat pożarów w lasach.

- W związku z tym, że hasło odnosi się głównie do osób wchodzących, wjeżdżających do lasu dobrym sposobem wg mnie byłoby ustawienie tablic z takim hasłem i może innymi informacjami przy wejściach, wjazdach do lasu, przy miejscach parkingowych czy biwakowych

- Hasło "Chroń las przed pożarem" upowszechniałbym np. przez jakąś grę komputerową dla dzieci która by uczyła dzieci czego nie wolno robić w lesie. Uczyłaby zachowań jak zapobiegać pożarom.

- Np zorganizowanie konkursu dla dzieci na wykonanie plakatu o tematyce "Chroń las przed pożarem", spotkania leśników z dziećmi na pogawędki. Umieszczanie hasła np na kredkach. Plakaty z dwoma zdj po jednej stronie piękny las a po drugiej zdjęcie pokazujące las po pożarze, żeby działało na wyobraźnię do czego może doprowadzić bezmyślne zachowanie.

- Np. poprzez kalendarz gdzie ilustracjami na dany miesiąc byłyby przedstawione rzeczy których nie wolno robić w lesie, na każdej było by hasło Chroń las przed pożarami. Poprzez wieszanie też plakatów z takim hasłem na słupach ogłoszeniowych w miasteczkach żeby już wtedy wszystkim uświadomić, że trzeba w lesie uważać aby nie wzniecić pożaru przez przypadek.

3. Czym jest PAD i co wchodzi w jego skład?

PAD – Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Miejsce, w którym monitorowane jest zagrożenie pożarowe w lasach, przyjmowanie wszystkich informacji o zdarzeniach, przetwarzanie otrzymanych informacji na szczegółowy adres zdarzenia, kierowanie własnych sił i środków oraz wzywanie straży pożarnej. W PAD jest stanowisko ze sprzętem umożliwiającym obserwację lasów za pomocą kamer zainstalowanych na wieżach obserwacyjnych, sterowanie tymi kamerami i sprzętem do łączności alarmowej ze strażą pożarną.

Zwycięzcami konkursu Pożary zagrażają lasom! Są następujące osoby:

Agnieszka Besztak,

Radosław Surmacz

Bartłomiej Biront


Gratulujemy! Dziękujemy! Nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Biłgoraj są do odebrania w Katolickim Radiu Zamość, ul. Jana Zamoyskiego 1, pon-pt, 8-16.

 


 

 

Małgorzata Sobczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe