74. rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach

  • 01.07.2018, 20:35 (aktualizacja 01.07.2018, 21:11)
  • Joanna Ferens
74. rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach
Uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 74. rocznicę mordu partyzantów w lesie na Rapach odbyły się (01.07) w Biłgoraju.

Wydarzenie rozpoczął Piknik Militarny na placu Wolności, na którym można było zobaczyć prezentowaną broń, umundurowanie i pojazdy pancerne z okresu II wojny światowej. Następnie zaprezentowano, przygotowaną przez Biłgorajską Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘Wir’, inscenizację historyczną wyprowadzenia więźniów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej w Biłgoraju.

Następnie wszyscy udali się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, gdzie w intencji pomordowanych partyzantów i ich rodzin została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Tam odbyły się okolicznościowe przemówienia, a następnie w miejscu stracenia partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze.

Uroczystości zakończyła druga część narracji i inscenizacji historycznej, w której przedstawiono ostatnie chwile życia partyzantów, których z budynku gestapo wywieziono do lasu, rozstrzelano i pochowano w zbiorowych mogiłach.

Rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach to wciąż niezwykle bolesna rana wśród mieszkańców Biłgoraja  - tłumaczy dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Dorota Skakuj:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Akcja na polskich partyzantach była przez Niemców szeroko zaplanowana i z premedytacją wykonana:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dorota Skakuj wyjaśnia również, jak wyglądały ostatnie chwile partyzantów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obwód Biłgoraj, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz parafię Trójcy Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Joanna Ferens

Zdjęcia (38)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe