Sobota, 16.02.2019

12 lipca leśnicy wspominają swojego patrona

  • 12.07.2018, 08:00 (aktualizacja 13.07.2018 07:55)
  • Małgorzata Sobczuk
12 lipca leśnicy wspominają swojego patrona Fot. Małgorzata Sobczuk relikwie św. Jana Gwalberta - patrona leśników
Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu od 2016 roku ma relikwie patrona leśników. Kto nim jest? Ani św. Franciszek ani św. Hubert. To św. Jan Gwalbert, który został ogłoszony patronem leśników w 1951 r. przez papieża Piusa XII.

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta. W 2016 r. we wprowadzeniu relikwii uczestniczyli pracownicy nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju, a także zaproszeni goście. Lucjan Bednarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec nie krył zadowolenia, że ich patron będzie obecny w sercu Roztocza.


Relikwie św. Jana Gwalberta uroczyście w 2016 roku wprowadziła Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody w Zwierzyńcu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński, który podkreślił w kazaniu co potrzebne jest na drodze świętości.

We wprowadzeniu relikwii patrona wziął udział ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii pw. Św. Jana Gwalberta i Św. Tekli w Stanach. Wyjaśnił jak czyn miłosierdzia św. Jana wpłynął na dalsze jego życie.

Relikwie św. Jana Gwalberta sprowadził ks. Błażej Górski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Małgorzata Sobczuk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe