Pieśni, Arie i Duety w Radrużu

  • 25.07.2018, 12:27 (aktualizacja 30.07.2018, 17:57)
  • Małgorzata Sobczuk
Pieśni, Arie i Duety w Radrużu
W imieniu organizatorów zapraszamy na koncert artystów Polskiej Opery Królewskiej „Pieśni, Arie i Duety z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Bizeta i Moniuszki” który odbędzie się 26 lipca o godzinie 18:00 w Radrużu (cerkiew pw św. Paraskewy).

Polska Opera Królewska powołana została w odniesieniu do historycznych korzeni opery w Polsce, sięgających czasów dynastii Wazów. Z inicjatywy wielkiego miłośnika i mecenasa tej sztuki – króla Władysława IV – w 1637 roku na Zamku Królewskim w Warszawie powstała pierwsza stała scena operowa w Europie. Złoty czas opery polskiej to także lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego wyśmienitemu gustowi zawdzięczamy budowę Teatru Królewskiego w Letniej Rezydencji Łazienki Królewskie – szczęśliwie zachowanej od zniszczeń perły wśród nielicznych już oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich tego okresu, który stanie się ważnym miejscem działalności Polskiej Opery Królewskiej.

Polska Opera Królewska podejmuje tę tradycję w nowej rzeczywistości, rzeczywistości Wspólnoty Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, a swą powinność i tożsamość buduje wokół kardynalnych i fundamentalnych wartości kultury Europy, którymi stale i niezmiennie są Prawda, Dobro, Piękno.

Polska Opera Królewska realizuje swą służbę w szerokim spektrum podejmowanych działań artystycznych, opartych o filary, takie jak:

ŹRÓDŁA – sięganie do początków i źródeł oraz przywracanie zapomnianych dzieł muzyki polskiej [Hebdomas – Klonowic]

FAMILIA – przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych widzów [Let’s make an opera – Britten]

PASJE i LITURGIE, w ramach których prezentowane będą dzieła oratoryjne

INSTYTUT – platforma współpracy między trzema warszawskimi uczelniami artystycznymi

FESTIWAL jako żniwo, a zarazem plon całego mijającego sezonu artystycznego.

Polska Opera Królewska pod swoje skrzydła przyjmuje także aktywności z zakresu sztuk pokrewnych, w tym:

FORUM – debaty i rozmowy [O. Pyda, Libera, Peryt – dialogi]

JAZZ jako wyraz wolności opery [Pieśń o Bogu ukrytym – Pawlik]

Niezwykle ważną formą aktywności Polskiej Opery Królewskiej, pełniącej misję OPERY W DRODZE, jest także upowszechnianie kultury wysokiej – przedstawień operowych i koncertów symfonicznych – w miejscach z ograniczonym do niej dostępem w całej Polsce.

Koncert realizowany jest w ramach projektu „Kresowa Niepodległa”. Zadanie realizowane i dofinansowane w ramach Programu „Niepodległa” ze środków finansowanych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Małgorzata Sobczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe