Prelekcja „Ocalone z transportu Dzieci Zamojszczyzny”

  • 05.10.2018, 10:51 (aktualizacja 05.10.2018, 11:36)
  • Łukasz Kot
Prelekcja „Ocalone z transportu Dzieci Zamojszczyzny” Łukasz Kot
„Ocalone z transportu Dzieci Zamojszczyzny” to tytuł prelekcji, która została wygłoszona przez dr Beatę Kozaczyńską z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach (5 października 2018 r.) w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem.

Prelekcji towarzyszyła wystawa prezentowana pod takim samym tytułem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawa „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” ukazuje losy uratowanych dzieci, które najpierw zostały wysiedlone przez Niemców, potem rozdzielone z rodziną i wywiezione z obozu przejściowego w Zamościu w 6-ciu “transportach śmierci” do dystryktu warszawskiego. Zimą 1942/43r. wywieziono do trzech powiatów Siedlce, Garwolin i Mińsk Mazowiecki 5432 osoby, głównie dzieci i starców, w tym z terenu dzisiejszej Gminy Zamość.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dr Beata Kozaczyńska obala też powstałe mity związane z tematem Dzieci Zamojszczyzny.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Część ekspozycji to fotografie współczesnych osób, posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny”, wykonane przez dr Beatę Kozaczyńską podczas indywidualnych wywiadów, przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat, głównie na Zamojszczyźnie, w tym także wśród mieszkańców Gminy Zamość. Wystawa „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” będzie udostępniana do 23 października 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem.

Łukasz Kot

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe