Uczcili pamięć Dzieci Zamojszczyzny

  • 28.11.2018, 15:01
  • Anna Niderla-Kudach
Uczcili pamięć Dzieci Zamojszczyzny
Akcja masowego wysiedlania polskiej ludności, przeprowadzona w ramach Generalnego Planu Wschodniego, rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku, w Skierbieszowie i okolicznych wsiach.

W czasie kilku miesięcy Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci. Dzieci odebrane rodzicom były osobno przewożone w wagonach bydlęcych do obozów śmierci oraz do fabryk w Rzeszy, część miała zostać zgermanizowana. 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu wraz z Zarządem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Zamość uczcił we wtorek (27.11) pamięć ofiar tych wydarzeń. 

7 lat miał w tym czasie Andrzej Łapiński. Do dzisiaj traumatyczne wspomnienia powracają. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pamiętać – to jest nasz obowiązek, podkreśliła Marta Wiśniewska, nauczyciel historii w Szkole Społecznej w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystościach przy Pomniku Ofiar Faszyzmu wzięli udział uczniowie z wielu zamojskich szkół i harcerze:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Uroczystości były połączone z obchodami  święta szkoły Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny. W tym roku, po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyli pierwsi absolwenci szkoły oraz absolwenci świętujący 40. rocznicę jej ukończenia. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Obecny teren szkoły, u zbiegu ulic Piłsudskiego i Okrzei, to dawny przejściowy obóz dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny zorganizowany przez oprawców hitlerowskich. Wybór Patrona Szkoły był podyktowany historią miejsca, na którym usytuowany jest budynek. Uroczystości nadania szkole imienia Dzieci Zamojszczyzny miały miejsce 27 listopada 2000 roku. 

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe