Biłgoraj. W wierności Bogu, z miłości Ojczyzny

  • 01.12.2018, 19:22 (aktualizacja 01.12.2018, 19:27)
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. W wierności Bogu, z miłości Ojczyzny
W auli franciszkańskiej przy Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się (01.12) uroczystości upamiętniające budowniczych parafialnego kościoła i 100-lecie odzyskania niepodległości.

Rozpoczęły się one od spektaklu zatytułowanego „Powstała z kolan”, którego scenarzystą jest proboszcz parafii w Oleszycach, a także animator i kreator Teatru „Arka Lwowska” z Lubaczowa, ks. kan. Józef Jan Dudek. W rozmowie tłumaczył, skąd wziął się pomysł na tego typu sztukę:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dla ks. Józefa Dudka wcielenie się w postać Marszałka Piłsudskiego było szczególnym doświadczeniem:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ojczyzna to zaraz po Bogu największa wartość dla każdego Polaka – podkreślała aktorka i charakteryzatorka, Alicja Antonik:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas uroczystości została również zaprezentowana publikacja pt. „W wierności Bogu, z miłości Ojczyzny” opracowana i wydana przez Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w ramach projektu „Znajdź swojego przodka”. Przewodniczący Komitetu, Henryk Grabias wyjaśniał, w jakim celu ta publikacja powstała:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W skład książki weszły m.in. fotografie tablic, na których można odczytać nazwiska budowniczych kościoła:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Artystom i gościom za uczestnictwo w uroczystościach dziękował kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych m.in. Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Piotr Flor oraz mieszkańcy Biłgoraja.

Uroczystości zakończyła Msza Święta w intencji budowniczych parafialnej świątyni i nowenna do św. Marii Magdaleny. Wydarzenie zostało zorganizowane przez parafię pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju oraz Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Joanna Ferens

Zdjęcia (27)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe