„Lubaczów Młodymi Niepodległy”

  • 11.12.2018, 08:19 (aktualizacja 11.12.2018, 09:14)
  • Informacja nadesłana
„Lubaczów Młodymi Niepodległy”
W Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie w grudniu dobiega końca realizacja projektu finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Lubaczów Młodymi Niepodległy” wpisujący się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt miał na celu przybliżyć młodzieży historię naszego miasta, pobudzić rozwój aktywności społecznej i obywatelskiej, podnieść świadomość nt. znaczenia wspólnot lokalnych, aktywności obywatelskiej, możliwości praktycznego uczestnictwa w partycypacji obywatelskiej, rozwinąć świadomość narodową i obywatelską poprzez pielęgnowanie polskości, rozwój potencjału intelektualnego i kapitału społecznego, rozwój umiejętności potrzebnych do bycia aktywnym w życiu społecznym i zawodowym, zaktywizowanie postaw aktywnych wśród dzieci i młodzieży SP2. Wpłynął na podniesienie poziomu identyfikacji dzieci i młodzieży ze swoją "małą ojczyzną" i wiedzy związanej z historią Polski, w której udział brali także mieszkańcy naszego miasta, integrację międzypokoleniowa i wymianę doświadczeń pomiędzy pokoleniami - także świadkami historii lokalnej i globalnej, a także zacieśnienie współpracy pomiędzy organizacjami działającymi na terenie miasta i gminy.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach, szkoleniach dotyczących integracji międzypokoleniowej, a także edukacji historycznej, w tym lokalnej i regionalnej w utworzonym w szkole Lubaczowskim Centrum Pokoleń. Wzięli udział w warsztatach designu literackiego i warsztatach opowieści w Lublinie, czynnie włączyli się w Rajd pieszy do lasu Niwki, odwiedzili i poznali miejsca pamięci związane z historią Lubaczowa, uczestniczyli w spotkaniach ze świadkami historii dokumentując je w formie fotografii lub nagrań.

Projekt obejmował 350 godzin warsztatów, spotkań oraz działań, których efektem jest wydana przez grupy młodsze Monografia Pokoleń – Śladami Niepodległej, a także kalendarz na rok 2019 z ilustracjami najmłodszej grupy warsztatowej. Wytworem pracy grup starszych jest interaktywna "Lubaczowska Mapa Niepodległości", dostępna na stronie „dwójki” https://sp2lubaczow.edupage.org/.

Do sukcesu tego przedsięwzięcia przyczynił się ogromny wkład pracy, zaangażowanie i chęć poznawania historii swojego miasta i regionu przez uczniów SP 2, trenerów pracujących z dziećmi i młodzieżą, współpraca i nieoceniony wkład świadków historii, którzy chętnie dzielili się z nami swoimi wspomnieniami, za które dziękujemy z całego serca, a także przychylność dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2.

Link do fb Stowarzyszenia Trampolina działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie, gdzie na bieżąco dokumentowane były działania projektowe. M. Sz. : https://www.facebook.com/spdtrampolina/

 

Informacja nadesłana

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe