Czy szczepienia będą kryterium przyjęć do przedszkoli?

  • 19.12.2018, 08:41
  • Katarzyna Muszyńska
Czy szczepienia będą kryterium przyjęć do przedszkoli? źródło: pixabay
Coraz częściej słyszymy, że powstają obywatelskie inicjatywy o wprowadzeniu obowiązku szczepień dla dzieci uczęszczających do przedszkoli i żłobków.
Lekarze także uważają,że wprowadzenie ustawowego obowiązku przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o szczepieniu przed przyjęciem do żłobka,przedszkola, szkoły to działanie w interesie publicznym. Stanisław Jaślikowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zamościu zaznaczył, że nieszczepione dziecko stwarza zagrożenie dla tych, którzy ze względu na choroby nie mogą zostać zaszczepieni.
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
Być może są to zbyt rygorystyczne obostrzenia dotyczące wprowadzenia takiej klasyfikacji do placówek publicznych jednak mogą one skutkować tym, że rodzice będą szczepić dzieci – zaznaczył Stanisław Jaślikowski.
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
Grzywna to w Polsce najczęstsza kara dla rodziców za nieszczepienie dzieci. Zgodnie z przepisami ci rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę. Grzywna zazwyczaj wynosi ok. 200-700 zł, jej wysokość jest uzależniona m.in. od liczby niewykonanych szczepień. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzice uchylają się jednak od obowiązku płacenia - dostarczają zaświadczenia lekarskie, że np. w terminie szczepień dziecko było chore, składają zażalenie do ministra zdrowia, potem odwołują się do sądu administracyjnego.
Katarzyna Muszyńska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe