Najpopularniejsze seriale w historii - które tytuły zyskały największą widownię?

  • 30.04.2021, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Najpopularniejsze seriale w historii - które tytuły zyskały największą…
Wiek XX i XXI to era seriali. Nowe produkcje powstają co chwilę. Opowiadają widzom różnorodne historie, od tych opartych na faktach, przez familijne, aż do fantasty. Mnogość seriali sprawia, że jest w czym wybierać. Jak się jednak okazuje, znalezienie tego idealnego na wieczór wcale nie jest łatwe. Nawet analiza ocen z Filmwebu i IMDb może wprowadzić w błąd. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że spędzisz udany wieczór z serialami, postaw na te wszechczasów, które mogą się pochwalić największą widownią.

Krótka historia serialu

Dziś pojęcia „serial’’ nie trzeba nikomu wyjaśniać. Te wieloodcinkowe programy telewizyjne o określonej strukturze narracyjnej i utrzymane w danej konwencji dziś pozwoli nam obejrzeć zarówno TV, jak i Internet domowy w ofercie UPC. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak było. Historia serialu sięga bowiem roku 1910 - oznacza to, że jest o wiele starszy niż sama telewizja. Historycy kina za pierwszy serial uważają filmy pełnometrażowe, takie jak np. Chata Wuja Toma, która była wyemitowana w trzech częściach. Najpopularniejsze tytuły powstały jednak po II wojnie światowej. Zyskały sławę dzięki coraz większej powszechności odbiorników telewizyjnych. Niemałe znaczenie dla popularności seriali miała również oferta Canal+, która proponowała specjalne kanały, na których te programy telewizyjne można oglądać od rana do wieczora – bez przerwy.

Te seriale zna każdy!

Seriale telewizyjne we współczesnym formacie zaczęły pojawiać się w latach 50. XX wieku. Już dekadę później proponowały widzom różnorodną tematykę. Najpopularniejsze były sitcomy, ale nie brakowało też programów o tematyce obyczajowej, prawniczej, szpiegowskiej czy medycznej. W drugiej połowie ubiegłego wieku największym zainteresowaniem cieszyły się takie tytuły, jak: Star Trek, Porucznik Colombo, "M*A*S*H, Posterunek przy Hill Street, Drużyna A, MacGyver i Policjanci z Miami, Pełna chata, Bill Cosby Show, Cudowne lata, Świat wg Bundych czy Simpsonowie. Warto też wspomnieć o tytułach, które powstały w tzw. złotej erze seriali, czyli latach 90. XX wieku. Te o największej popularności to: Miasteczko Twin Peaks, Beverly Hills 90210, Ostry dyżur, Przyjaciele, Z Archiwum X, Seks w wielkim mieście, Rodzina Soprano.

Najlepsze seriale XXI wieku

Każdy serialomaniak ma listę swoich ulubionych tytułów. Trudno się z nią sprzeczać, bowiem jedni z nas oglądają tylko seriale dokumentalne, inni wolą sitcomy, jeszcze inni chętnie zasiadają przed tytułami poruszającymi kwestie obyczajowe. Są jednak takie, które powinien znać każdy. Uważa się je za najwybitniejsze, a przez to cieszące się ogromną oglądalnością.

Pierwszym z takich seriali jest American Crime Story (2016-nadal). To antologia Ryana Murphy'ego, która skupia się na głośnych sprawach kryminalnych. Pierwszy sezon był poświęcony sprawie O.J Simpsona - słynnego futbolisty i aktora oskarżonego o zamordowanie byłej żony jej przyjaciela. W drugim sezonie poruszono temat zabójstwa Versace. Serial wyróżnia się świetnym aktorstwem, dopracowanym scenariuszem i doskonałą reżyserią.

Podobną konwencję ma inny chętnie oglądany serial stworzony przez Ryana Murphy'ego, czyli American Horror Story. Zadebiutował na szklanym ekranie w 2011 roku. Obecnie serial liczy 9 sezonów, a każdy z nich opowiada odrębną, niepokojącą i mrożącą krew w żyłach historię.

Wśród najpopularniejszych seriali XXI wieku wymieniany jest również wielokrotnie nagradzany serial Breaking Bad. Opowiada historię nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że cierpi na nieoperacyjnego raka płuc. W wyniku tego postanawia zacząć przestępczą karierę, by zapewnić rodzinie byt po swojej śmierci.

Duże grono fanów zgromadził również serial Chirurdzy. To bez wątpienia najpopularniejszy serial medyczny od czasów Ostrego Dyżuru. Przez kilkanaście lat emisji powstało 15 sezonów. Grey's Anatomy opowiada o codziennym życiu grupy lekarzy, pracujących na oddziale chirurgii w Seattle. Bohaterowie starają się pogodzić życie prywatne i zawodowe, przeżywając przy tym sukcesy oraz porażki.

Serialem z dużą popularnością jest Dom z papieru, czyli La Casa de Papel. Zadebiutował w 2017 roku, a dziś jest jednym z najpopularniejszych tytułów hiszpańskojęzycznych. Produkcja opowiada o grupie 8 przestępców. Każdego z nich wyróżniają inne umiejętności, co ma im pomóc obrabować hiszpańską mennicę.

Polskie seriale wszechczasów

W zestawieniu seriali wszechczasów nie może też zabraknąć polskich tytułów. Choć nie są tak znane jak te zagraniczne, to mogą pochwalić się dość sporą widownią. Co warte podkreślenia, w XXI wieku polskie seriale to już nie tylko Klan czy M jak Miłość, lecz także światowej klasy produkcje. Za taką uważa się serial Król, którego akcja rozgrywa się w warszawie w 1937 roku. Opowiada historię Jakuba Szapiro, który chce zostać gangsterskim królem stolicy. We współczesnych czasach osadzony jest natomiast serial Chyłka z Magdaleną Cielecką w roli głównej.

Dobrych polskich seriali można szukać również wśród starszych tytułów. Do tytułów wszechczasów trudno nie zaliczyć takich pozycji, jak: Alternatywy 4, Czterech Pancernych i Pies, Czterdziestolatek, Ziemia Obiecana, Wojna Domowa, Noce i Dnie czy Stawka większa niż życie. 

Może Cię zainteresować: Malware - co to jest?

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: