Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego?

  • 09.06.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego?
Wakacje to czas odpoczynku od zmartwień i codziennych obowiązków. Aby upłynęły pod znakiem beztroskiego lenistwa, warto się do nich odpowiednio przygotować i przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu unikniesz skutków finansowych nieprzewidzianych zdarzeń, które mogłyby Ci zrujnować urlop. Co zrobić, gdy doszło do wypadku i musisz zgłosić szkodę? Podpowiadamy!

 

Jak wygląda procedura zgłaszania szkody?

Polisa turystyczna to obowiązkowy element wycieczek zagranicznych. Ubezpieczenie zapewnia ochronę finansową w razie wystąpienia określonych w umowie zdarzeń. Najczęściej jest to nagłe zachorowanie, wypadek lub kontuzja skutkująca koniecznością udzielenia pomocy medycznej. W przypadku braku polisy turystycznej, wszystkie koszty leczenia musiałbyś pokryć z własnej kieszeni. Posiadając ubezpieczenie nie musisz się o to martwić, gdyż obowiązek opłaty za interwencję medyczną leży po stronie firmy. Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego? Procedury są nieskomplikowane i załatwisz je telefonicznie lub przez internet. Ważne, aby skontaktować się z ubezpieczycielem od razu po wystąpieniu szkody, aby jak najszybciej otrzymać odszkodowanie.

Niektóre towarzystwa udostępniają na swojej stronie internetowej specjalne formularze, które należy wypełnić i wysłać. Możesz także zadzwonić na infolinię i powiadomić o zdarzeniu telefonicznie. Ten sposób jest najbezpieczniejszy, gdyż masz pewność, że informacja o szkodzie została przyjęta i od razu ruszył proces odszkodowawczy. Podczas rozmowy konsultant poinstruuje Cię, jakie kolejne kroki musisz podjąć oraz wskaże dokumenty niezbędne do wypłaty odszkodowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody?

W każdej firmie procedury odszkodowawcze mogą się nieco różnić, jednak większość towarzystw wymaga podobnych dokumentów. Dopełnienie formalności jest niezwykle istotne, gdyż to od nich zależy to, jak szybko sprawa się zakończy i otrzymasz zadośćuczynienie. Jakie dokumenty powinieneś skompletować, aby skutecznie zgłosić szkodę?

  • skan dowodu osobistego,

  • wypełniony formularz szkody,

  • szczegółowy opis zdarzenia wraz z dołączoną notatką policyjną, jeżeli została sporządzona,

  • dokumentację medyczną oraz rachunki za udzieloną pomoc,

  • numer polisy,

  • potwierdzenie pobytu z hotelu.

Zgłoszenie powinno zawierać też Twoje dane oraz datę i miejsce zdarzenia. Pamiętaj też, aby w opisie szkody uwzględnić wszystkie okoliczności, przebieg zdarzenia i podać jak najwięcej szczegółów.

Kiedy szkoda nie zostanie uwzględniona?

Zanim zdecydujesz się na wykupienie polisy, powinieneś dokładnie przeczytać OWU. Są tam wymienione wyłączenia odpowiedzialności, czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Na stronie https://rankomat.pl znajdziesz specjalny kalkulator, w którym porównasz oferty od różnych towarzystw i zapoznasz się ze szczegółami polisy. Pozwoli Ci to wybrać najlepszy wariant ochrony z najkorzystniejszymi zapisami i największą sumą gwarantowaną.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: