Co to są dewocjonalia?

  • 24.11.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Co to są dewocjonalia?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wiary i związanych z nią symboli? Zastanawiasz się, czym są dewocjonalia dostępne w sklepach liturgicznych? W poniższym artykule odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Dewocjonalia - podstawowe informacje

Słowo „dewocjonalia” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza coś poświęconego. Nazwa jest zatem bardzo trafna, bo i dzisiaj podczas mówienia o tym określeniu, na myśl powinny nam przyjść wszelkie drobne przedmioty związane z kultem religijnym. Mogą się do nich zaliczać medaliki, krzyżyki, różańce, obrazki ze świętymi i im podobne. 

Dewocjonalia ciężko zamknąć w ciasnych definicjach. Korzystają z nich zarówno wierni, jak i osoby wyświęcone na kapłanów, a dostęp do nich jest dość swobodny. Wiele z nich można wykonać samemu, aczkolwiek obecnie istnieje bardzo wiele sklepów (również internetowych), w których można zaopatrzyć się w dewocjonalia wykonane w profesjonalny sposób. Są one często dostarczane przez producentów z wieloletnimi tradycjami w wytwarzaniu przedmiotów związanych z kultem religijnym. 

Po co kupować dewocjonalia?

Dla osoby wierzącej istnieje bardzo dużo powodów, dla których warto zaopatrzyć się w tego rodzaju rzeczy. Przede wszystkim są one symbolem religijnym, który można z dumą prezentować. Noszenie i używanie medalików, krzyżyków oraz innych dewocjonaliów podkreśla Twoje zaangażowanie w życie w zgodzie z Bożymi przykazaniami. 

Wszelkie drobne przedmioty związane z kultem są też bardzo popularnymi prezentami. Zwłaszcza przy ważnych momentach w życiu, powiązanych z chrześcijańską wiarą. Przykładem mogą być sakramenty takie jak chrzest czy pierwsza komunia. Wiele osób zachowuje i nosi podarowane w takich momentach medaliki do końca swojego życia. 

Dewocjonalia mogą przydać się również w przypadku wizyty duszpasterskiej w domu. Posiadanie ich z pewnością będzie dobrze postrzegane przez odwiedzającego Cię kapłana i będą mogły zostać wykorzystane podczas święcenia i modlitwy. 

Z czego wykonywane są dewocjonalia? 

Istnieje bardzo wiele metod produkcji tego rodzaju przedmiotów. Najważniejsze jest oczywiście to, co sobą symbolizują, ale w wielu przypadkach są też wykonane w wyjątkowo misterny i estetyczny sposób. Dzięki temu pomagają wzmocnić duchowe przeżycia, a dodatkowo ucieszą również oczy. 

Najbardziej okazałe dewocjonalia wykonane są z metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro. Są to doskonałe materiały nie tylko przez wzgląd na swój wygląd, ale także właściwości. Wykonany z takich metali medaliki czy krzyżyki nie podrażniają skóry, co jest niezwykle istotne, jeżeli nosi się je niemal przez cały czas na sobie.

Gdzie kupić poświęcone przedmioty kultu religijnego? 

Jeżeli chcesz sprawić sobie dewocjonalia, najlepiej będzie, jeżeli skorzystasz ze sklepów specjalizujących się w tego typu przedmiotach. Dzięki temu będziesz mieć bardzo duży wybór i dobierzesz coś idealnie pasującego pod Twój gust. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego liturgiczny.pl. Na pewno będziesz zadowolony z jego bogatej oferty!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: