Piekarnik pod zabudowę – dlaczego warto się na niego zdecydować

  • 27.09.2022, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Piekarnik pod zabudowę – dlaczego warto się na niego zdecydować
Remont kuchni wiąże się oczywiście z wymianą starych sprzętów na nowe. Ich zakup jest również niezbędny, gdy dopiero urządzamy nasze gniazdko. W poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego warto postawić na piekarnik pod zabudowę, który zastąpi klasyczne, wolnostojące urządzenie.

Lodówka i piekarnik to bez wątpienia dwa sprzęty gospodarstwa domowego, bez których nie istnieje żadna kuchnia. Są one tak niezbędne jak rękawiczki w zimny, grudniowy wieczór. W wielu polskich domach wciąż królują piekarniki gazowe, jednak coraz częściej są one wypierane przez piekarniki elektryczne. Jednym z ich przedstawicieli jest piekarnik Samsung Dual Cook Flex. Co go wyróżnia? Przede wszystkim fakt, że jest to nowoczesne urządzenie, naszpikowane wręcz rozwiązaniami, o których stare, gazowe piekarniki, mogą tylko pomarzyć. Najważniejszym z nich jest funkcja czyszczenia katalitycznego, które dokonuje się samoczynnie, bez naszego udziału. Oprócz tego, wyżej wspomniany piekarnik posiada aż 40 programów pieczenia i funkcję szybkiego nagrzewania. Można więc powiedzieć, że piekarnik Samsung Dual Cook Flex sam piecze.

Piekarnik pod zabudowę – najważniejsze plusy

Decydując się na piekarnik pod zabudowę należy pamiętać o dwóch, bardzo ważnych rzeczach. Jest to mianowicie rozmieszczenie gniazdek z prądem w taki sposób, by kabel od piekarnika spokojnie mógł zostać w nie włożony oraz układ rur i położenie zlewu na planie. W przeciwnym razie nasze możliwości adaptacji piekarnika pod zabudowę będą mocno ograniczone lub będziemy musieli z niego w ogóle zrezygnować. Piekarnik pod zabudowę jest skrojony pod nowoczesną kuchnię i jego brak będzie rzucał się w oczy, w negatywnym tego zwrotu znaczeniu.

Jeżeli jednak wszystko jest na swoim miejscu, warto nie tylko kupić piekarnik pod zabudowę, ale i umieścić go w odpowiednim miejscu. Jakim? Takim, by w maksymalny sposób ułatwić sobie korzystanie z niego. A nie ma nic gorszego dla naszych stawów, kolan i pleców, jak ciągłe schylanie się i kucanie, by zajrzeć do piekarnika. Z tego względu jego montaż zalecany jest wyżej, mniej więcej na wysokości wzroku w pozycji siedzącej, czyli około 120-140 centymetrów od podłogi.

Współczesne piekarniki pod zabudowę, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, piekarników gazowych, mają funkcję automatycznego czyszczenia, bez użycia zewnętrznych środków chemicznych. Wiele modeli posiada opcję czyszczenia parowego, dzięki czemu my oszczędzamy czas, pieniądze i nasze zdrowie.

Sprawdź również na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy

 

Piekarnik pod zabudowę – cena

Kupując piekarnik pod zabudowę i montując go wysoko ponad podłogą należy pamiętać o tym, że konieczne będzie dokupienie płyty grzewczej oraz szafki, w której umieszczone zostanie urządzenie. Na szczęście nie oznacza to, że koszty piekarnika wzrosną diametralnie w porównaniu do klasycznego modelu.

Średnio piekarnik pod zabudowę jest tańszy o około 700-800 złotych od wolnostojącego, zaś ceny płyt grzewczych zaczynają się już od 500 złotych. Oczywiście ostateczny koszt zależy od naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i, przede wszystkim, funduszy, jakimi dysponujemy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: