Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Nocny kłusownik złapany

Straż Leśna Nadleśnictwa Jarosław, funkcjonariusze Policji i myśliwi miejscowego Koła Łowieckiego „Sokół” Jarosław ujęli osobę zajmującą się procederem kłusownictwa na terenie obwodu łowieckiego nr 93 na terenie Gminy Laszki.
Nocny kłusownik złapany

Autor: Arch., KP Radymno i Straż Leśna Nadl. Jarosław

Nocne patrole strażników i myśliwych w łowisku wskazywały, że ktoś, poruszając się samochodem osobowym drogami powiatowymi i gminnymi, kłusuje z bronią palną wyposażoną w celownik optyczny oraz prawdopodobnie, dodatkowe przyrządy termowizyjne. Ofiarami padały zwierzęta łowne w pobliżu dróg – głównie sarny, jelenie, ale również łosie, które są objęte całorocznym okresem ochronnym.

Podczas kolejnych akcji przestępcom udawało się, pomimo podejmowanych przez służby działań, uciec przed ujęciem ich na gorącym uczynku. Feralnym dla kłusowników okazał się piątek 26 stycznia. Jeden z nich, chcąc zutylizować pozostałe skóry, łby „badyle” (nogi) po skłusowanych w okresie ochronnym jeleniach, ugrzązł na gruntowej drodze prowadzącej bezpośrednio nad brzeg Sanu. Nie spodziewał się, że jego działania są cały czas monitorowane. Powiadomieni funkcjonariusze Straży Leśnej i Policji przybyli na miejsce ujawnili w przyczepce samochodu cztery skóry z jeleni, 26 „badyli” oraz łeb sarny. 

- Ile wcześniej takich „pozostałości” po procederze udało się wrzucić do pobliskiej rzeki, nie wiadomo – mówi Stanisław Sopel, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Jarosław. - W toku śledztwa i przeszukania zabudowań podejrzewanego ujawniono kolejne trzy łby byków jelenia w skórze, 12 wieńców jelenia i aż 90 sztuk parostków kozłów sarny i trzy trofea z dzików – wszystkie nieewidencjonowane, a więc jednoznacznie nielegalne.

Jednemu ze sprawców postawiono już zarzuty, dochodzenie trwa. Sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności, przepadek przedmiotów użytych do przestępstwa. 

To już druga w tym roku skuteczna akcja służb przeciwko kłusownikom na tym terenie. Przypomnijmy: w czwartek 18 stycznia w leśnictwie Korzenica (Nadleśnictwo Jarosław), Straż Leśna we współpracy z funkcjonariuszami Policji z KP Radymno zatrzymała wnykarza kłusującego na leśną zwierzynę. Tu również zamontowane kamery fotopułapek pozwoliły zebrać dowody w postaci zdjęć i filmów.

Mimo że problem kłusownictwa na terenach leśnych w regionie systematycznie maleje, to wciąż zdarzają się przypadki tego procederu. W 2019 roku zanotowano 25 przypadków kłusownictwa, w roku ubiegłym zaś 13. Najczęściej celem kłusowników były jelenie, sarny i dziki, ale w minionych latach zdarzyły się również szakal złocisty, borsuk, wilk, bóbr i myszołów. W ubiegłym roku zlikwidowano 104 narzędzia kłusownicze (wnyki), a jeszcze pięć lat temu znajdowano ich ponad 300.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
andrzej 05.02.2024 08:38
Surowo karać.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji