Skąd pochodzą barwne koniki na kółkach, żółte ptaki klepaki i skrzynie malowane w kwiaty, które przez wieki towarzyszyły pannom młodym na Kresach? Odpowiedź na to pytanie przynosi wystawa w Radrużu.
W najbliższą niedzielę (20.07) o godzinie 18:00, w zabytkowym Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbędzie się wernisaż wystawy „Jaworów. Ludowe barwy Roztocza”. Wydarzenie organizują Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Muzeum Architektury i Życia Ludowego im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie. Na wystawę zaprasza dyrektor Muzeum, Piotr Zubowski.
Wystawa przybliża kulturę Jaworowa, miasta położonego na pograniczu polsko-ukraińskim, niegdyś znaczącego ośrodka gospodarczego Rzeczypospolitej, dziś znanego z bogatego dziedzictwa ludowego. Prezentowane obiekty, tradycyjne stroje, skrzynie wianne i drewniane zabawki opowiadają o lokalnym rzemiośle, które rozwijało się tu od XIX wieku i przenikało granice.
Czym były skrzynie wianne? Wyjaśnia kustosz muzeum z działu etnografii i budownictwa drewnianego, Janusz Mazur.
Wernisaż jest częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego przez Gminę Lubaczów i Województwo Podkarpackie. Wstęp jest wolny. Katolickie Radio Zamość sprawuje patronat medialny nad wystawą.
Napisz komentarz
Komentarze