Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Wernisaż wystawy „Jaworów. Ludowe barwy Roztocza”

Barwne hafty, malowane skrzynie i drewniane zabawki z duszą. W Radrużu będzie można zobaczyć niezwykłe świadectwa dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego.
Wernisaż wystawy „Jaworów. Ludowe barwy Roztocza”

Skąd pochodzą barwne koniki na kółkach, żółte ptaki klepaki i skrzynie malowane w kwiaty, które przez wieki towarzyszyły pannom młodym na Kresach? Odpowiedź na to pytanie przynosi wystawa w Radrużu.

W najbliższą niedzielę (20.07) o godzinie 18:00, w zabytkowym Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbędzie się wernisaż wystawy „Jaworów. Ludowe barwy Roztocza”. Wydarzenie organizują Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Muzeum Architektury i Życia Ludowego im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie. Na wystawę zaprasza dyrektor Muzeum, Piotr Zubowski.

Wystawa przybliża kulturę Jaworowa, miasta położonego na pograniczu polsko-ukraińskim, niegdyś znaczącego ośrodka gospodarczego Rzeczypospolitej, dziś znanego z bogatego dziedzictwa ludowego. Prezentowane obiekty, tradycyjne stroje, skrzynie wianne i drewniane zabawki opowiadają o lokalnym rzemiośle, które rozwijało się tu od XIX wieku i przenikało granice.

Czym były skrzynie wianne? Wyjaśnia kustosz muzeum z działu etnografii i budownictwa drewnianego, Janusz Mazur.

Wernisaż jest częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego przez Gminę Lubaczów i Województwo Podkarpackie. Wstęp jest wolny. Katolickie Radio Zamość sprawuje patronat medialny nad wystawą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole