Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

12 lipca leśnicy wspominają swojego patrona

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu od 2016 roku ma relikwie patrona leśników. Kto nim jest? Ani św. Franciszek ani św. Hubert. To św. Jan Gwalbert, który został ogłoszony patronem leśników w 1951 r. przez papieża Piusa XII.
12 lipca leśnicy wspominają swojego patrona
relikwie św. Jana Gwalberta - patrona leśników

Autor: Fot. Małgorzata Sobczuk

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta. W 2016 r. we wprowadzeniu relikwii uczestniczyli pracownicy nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju, a także zaproszeni goście. Lucjan Bednarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec nie krył zadowolenia, że ich patron będzie obecny w sercu Roztocza.

POSŁUCHAJ

Relikwie św. Jana Gwalberta uroczyście w 2016 roku wprowadziła Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody w Zwierzyńcu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński, który podkreślił w kazaniu co potrzebne jest na drodze świętości.
POSŁUCHAJ

We wprowadzeniu relikwii patrona wziął udział ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii pw. Św. Jana Gwalberta i Św. Tekli w Stanach. Wyjaśnił jak czyn miłosierdzia św. Jana wpłynął na dalsze jego życie.
POSŁUCHAJ

Relikwie św. Jana Gwalberta sprowadził ks. Błażej Górski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A