Łukowa. 76 rocznica pacyfikacji

  • 09.07.2019, 08:07
  • Joanna Ferens
Łukowa. 76 rocznica pacyfikacji
Mieszkańcy Gminy Łukowa uczcili pamięć (07.07) 76 rocznicy pacyfikacji i wysiedlenia mieszkańców Łukowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. WNMP w Łukowej, sprawowaną w intencji wysiedlonych i pomordowanych. Ogarnijmy naszą modlitwą tych wszystkich, którzy przed 76 laty doświadczyli tego wielkiego dramatu wojny i cierpienia – mówił na początku Eucharystii ks. Marcin Dańków:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pacyfikacja Łukowej rozpoczęła się 3 lipca 1943 roku i była tragedią każdej tutejszej rodziny – wyjaśniała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Następnie pod pomnikiem wysiedlonych złożono wieńce, zaś za udział w uroczystości dziękował wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.

W czasie pacyfikacji Gminy Łukowa tj. od 2 lipca do 15 lipca 1943 r. zabitych zostało 44 mężczyzn, 48 kobiet i 49 dzieci. Wywieziono do obozów i na przymusowe roboty do Niemiec 1359 mężczyzn, 1563 kobiety i 1252 dzieci. Spalono 26 budynków mieszkalnych.

Joanna Ferens

Zdjęcia (23)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe