Dąbrowica. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

  • 26.07.2020, 20:58
  • Joanna Ferens
Dąbrowica. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Już po raz kolejny w Gminie Biłgoraj obchodzono (26.07) Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość odbyła się tradycyjnie przy krzyżu w Dąbrowicy.

W powiecie biłgorajskim praktycznie nie ma wioski, która nie byłaby poszkodowana podczas II wojny światowej – tłumaczył Dominik Róg z Grupy Rekonstrukcji Historycznej ‘Wir’ z Biłgoraja:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wysiedleni mieszkańcy Dąbrowicy podczas wywózki tracili swoje życie i zdrowie w obozach koncentracyjnych i na przymusowych robotach w Trzeciej Rzeczy:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chcemy pamiętać i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom – podkreślał wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przy krzyżu i kamieniu upamiętniającym wysiedlenie mieszkańców Dąbrowicy, po krótkiej modlitwie, którą poprowadził ks. proboszcz Józef Bednarski, złożono kwiaty i przypomniano historię pacyfikacji i wysiedlenia innych miejscowości Ziemi Biłgorajskiej. Organizatorami uroczystości byli samorząd Gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

Joanna Ferens

Zdjęcia (18)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe