Święto Przemienienia Pańskiego

  • 06.08.2020, 07:46
  • Anna Niderla-Kudach
Święto Przemienienia Pańskiego
6 sierpnia Kościół Katolicki obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego zwane także epifanią lub teofanią. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.

W Ewangelii Łukasza czytamy: 'Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz” (Łk 9, 28-30). Dlaczego właśnie te dwie postaci towarzyszą Jezusowi w chwili przemienienia? - na to pytanie odpowiadał biblista, ks. Marcin Pudo.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemienieniu Jezusa towarzyszą ważne symbole, takie jak: góra, światło i obłok. Ich znaczenie tłumaczy ks. Pudo.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemienienie Jezusa miało umocnić wiarę Apostołów oraz przygotować ich na przeżycie męki i śmierci Jezusa. Przemienienie ukazuje też, że do chwały objawionej przez Jezusa dochodzi się przez cierpienie i śmierć. Co dziś dla nas, ludzi wierzących, znaczy to święto?

loadingŁaduję odtwarzacz...

W chrześcijaństwie wschodnim święto Przemienienia obchodzone było już w V wieku. Na Zachodzie pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z VII i VIII wieku. W 1457 r. papież Kalikst III, jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo nad Turkami odniesione 6 sierpnia 1456 r. pod Belgradem, wprowadził je do liturgii całego Kościoła katolickiego.
Więcej na temat dzisiejszego święta w Rozmowie dnia o 8.40.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe