Będzie muzeum w Osuchach

  • 16.04.2021, 10:00
  • Joanna Ferens
Będzie muzeum w Osuchach
Samorząd Powiatu Biłgorajskiego pozyskał z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych ponad 2mln zł na realizację inwestycji muzeum w Osuchach. Wartość zadania szacowana jest na 2,5 mln zł.

Pomysł powołania muzeum w Osuchach pojawił się w 2017 roku wśród regionalistów, historyków oraz rodzin polskich żołnierzy walczących pod Osuchami. Zarząd powiatu inicjatywę podjął i dziś wiemy, że muzeum powstanie – mówił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Muzeum powstanie w budynku dawnej szkoły w Osuchach:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypomnijmy, iż to właśnie w Osuchach, w powiecie biłgorajskim w czerwcu 1944 roku rozegrała się największa bitwa partyzancka okupowanej Polski. Przeciw niemieckiemu okupantowi stanęli Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego z szeregów AK i BCh oraz "partyzancka radziecka". Bitwa była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. W jej ramach przeciw 30 tys. żołnierzom niemiecki, wspieranym przez lotnictwo i artylerię stanęło około 1 200 polskich partyzantów, którzy za wierność wolnej Polsce zapłacili największą ofiarę.

 

Joanna Ferens

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe