Zmarła Janina Kalinowska

  • 14.09.2021, 10:25 (aktualizacja 14.09.2021, 10:34)
  • Joanna Suszko
Zmarła Janina Kalinowska
W nocy z 12 na 13 września zmarła Janina Kalinowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Janina Kalinowska ocalała z ludobójstwa wołyńskiego. Całe swoje życie poświęciła przybliżaniu prawdy o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów i dążyła do godnego upamiętniała ofiar tamtej zbrodni. Organizowała m.in. obchody i spotkania historyczne.

Janina Kalinowska wielokrotnie podkreślała, że Kresowianie chcą prawdy o ludobójstwie na Kresach II RP i w Małopolsce Wschodniej oraz upamiętnienia swoich bliskich.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Stowarzyszenie, któremu przewodziła, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło ponad 30 krzyży w miejscach mordów na Wołyniu – podaje lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W 2013 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostało laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Uroczystości pogrzebowe śp. Janiny Kalinowskiej odbędą się w czwartek (16.09)  w kościele pw. św. Jana Bożego w Zamościu o godz. 14.00. Ciało zmarłej zostanie złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków.

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe