Ks. kan. Antoni Chotyński - zasłużony, nieznany

  • 19.05.2023, 11:56 (aktualizacja 19.05.2023, 12:18)
  • Joanna Suszko
Ks. kan. Antoni Chotyński - zasłużony, nieznany fot. archiwum rodzinne Adama Bajewa
18 maja przypadała 150. rocznica urodzin ks. kan. Antoniego Chotyńskiego.

Ks. Antoni Chotyński (1873-1949) to postać niezwykła. Na Zamojszczyźnie pracował w Skierbieszowie, był proboszczem parafii Górecko Kościelne, posługiwał także w parafii Józefów. Na Roztoczu znany z działalności duszpasterskiej i patriotycznej, natomiast na Lubelskim Powiślu, dzięki swoim odkryciom trwale zapisał się w osiągnięcia polskiej archeologii. Odnalazł tam wiele śladów dawnej kultury polskiej i słowiańskiej. Jego odkrycia doprowadziły do wyodrębnienia "kultury ceramiki pasmowej" oraz miana "kultury trzcinieckiej" - niezwykle cennych terminów w archeologii.

W przedpołudniowym paśmie Katolickiego Radia Zamość rozmawialiśmy dziś o tym niezwykłym kapłanie z panem Władysławem Mądzikiem, Przewodniczącym Społecznego Komitetu Upamiętnienia ks. kan. Antoniego Chotyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i zapoznania się z historią ks. Chotyńskiego.

Ks. Antoni Chotyński cz. 1

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Antoni Chotyński cz. 2

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Antoni Chotyński cz. 3

loadingŁaduję odtwarzacz...

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe