Środa, 19.06.2019

Biłgoraj. Orszak Trzech Króli 2019

  • 06.01.2019, 18:11 (aktualizacja 06.01.2019, 18:19)
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Orszak Trzech Króli 2019
‘Odnowi oblicze ziemi!’ – pod tym hasłem, które przyświecało po raz jedenasty wszystkim w całej Polsce, a po raz piąty mieszkańcom Ziemi Biłgorajskiej, odbył się (06.01) Orszak Trzech Króli.

Biłgorajskie uroczystości orszakowe rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Do uczestnictwa w Orszaku i tym samym dawania świadectwa swej wiary zachęcał proboszcz parafii, ks. Witold Batycki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z kolei ks. Adam Palonka w homilii podkreślał, że musimy dziś brać przykład z Trzech Mędrców, którzy nie wahali się pójść do Jezusa, aby oddać Mu pokłon:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po Mszy Świętej został uformowany Orszak symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę, ze swoimi przedstawicielami w osobach Trzech Króli. W osobę Króla Melchiora z orszaku azjatyckiego wcielił się już po raz piąty Wojciech Szczepański z parafii św. Jana Pawła II, który w rozmowie wyjaśniał, dlaczego co roku decyduje się na odgrywanie tej roli:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po raz pierwszy rolę Króla Baltazara z orszakiem afrykańskim odegrał Bartłomiej Strzałka z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podkreślał on, iż było to bardzo ważne wydarzenie w jego życiu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Król Kacper z orszakiem europejskim w tym roku pochodził z parafii Chrystusa Króla, zaś był nim już po raz kolejny Krzysztof Kras:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po drodze na wszystkich uczestników Orszaku czekały specjalne sceny. Jeszcze na placu kościelnym została odegrana pierwsza scena zatytułowana ‘Olśnienie Mędrców’, można było zobaczyć także pałac Heroda oraz gospodę i szopkę pastuszków. Finałowa scena, biłgorajskie Betlejem, ze Świętą Rodziną znajdowało się na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury i to właśnie tam Trzej Królowie złożyli przed Dzieciątkiem Jezus swoje dary.

Wyjątkowym elementem tegorocznego Orszaku Trzech Króli był kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie rocznego Kubusia z Biłgoraja, który zmaga się z wieloma schorzeniami i czeka leczenie w niemieckiej klinice. Dlatego też mieszkańcy Biłgoraja zjednoczyli się i upiekli ciasto, a podczas Orszaku zostało ono rozprowadzone.

Orszak zakończyło wspólne kolędowanie oraz rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Łukasz Ćmiel z Aleksandrowa, który całą szopkę ulepił z plasteliny! Praca była tym bardziej wyjątkowa, gdyż chłopiec dopracował każdy jej szczegół, a ponadto, jak zdradził w rozmowie, planuje zostać rzeźbiarzem:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszystkim uczestnikom i organizatorom orszaku dziękował i gratulował starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na zakończenie ks. Witold Batycki udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tegoroczny Orszak Trzech Króli podsumowała koordynatorka wydarzenia, wicedyrektor Katolickiego Liceum, Maria Oleszek:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Orszak zakończył słodki poczęstunek, a także dodatkową atrakcją dla każdego uczestnika była zagródka z żywymi owieczkami oraz możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Królami i Świętą Rodziną. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i radości z Objawienia Pańskiego.

Organizatorem biłgorajskiego Orszaku Trzech Króli było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju we współpracy z wieloma instytucjami, parafiami, szkołami i służbami mundurowymi. Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość.

Joanna Ferens

Zdjęcia (91)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe