Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

600 lat Tyszowiec

Mieszkańcy Tyszowiec obchodzili jubileusz 600-lecia lokowania miasta.
600 lat Tyszowiec

Tyszowce powstały w miejscu jednego z grodów czerwieńskich zniszczonych w drugiej połowie XIII stulecia. W granicach państwa polskiego znalazły się w 1341 r., w czasach panowania Kazimierza III Wielkiego.

Według źródeł, w 1419 r., książę mazowiecki i bełski Ziemowit IV w miejscu osady lokował miasto na prawie magdeburskim. W tym roku mija 600 lat od tych wydarzeń. Obchody 600-lecia lokowania Tyszowiec obchodzone były 15 września.

POSŁUCHAJ

Tyszowce słyną z butów 'tyszowiaków”, ale również z zawiązanej tamże konfederacji tyszowieckiej.

POSŁUCHAJ

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. którą odprawił proboszcz miejscowej parafii, ks. Piotr Kawecki. Jak zauważył w rozmowie z naszą stacją – tyszowianie, to ludzie pracowici i dbający o tradycje.

POSŁUCHAJ

Zapytaliśmy mieszkańców Tyszowiec, za co kochają swoje miasto.

POSŁUCHAJ

Z czego najbardziej znane są Tyszowce, powiedział nam Konrad Jóźwik, pracownik Urzędu Miejskiego.

POSŁUCHAJ

Tyszowce były przez wiele lat stolicą polskiego szewstwa. W przeszłości szyto tam skórzane buty 'tyszowiaki” które sięgały powyżej kolan. Były uniwersalne, bo każdy pasował na obie nogi. Były też wyjątkowo solidne i długo służyły właścicielowi. W 1410 r. Władysław Jagiełło miał je zamawiać dla swoich żołnierzy, którzy walczyli z Krzyżakami pod Grunwaldem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”