Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

Wystawa w rocznicę wojny 1920

W zamojskim Muzeum Arsenał można oglądać wystawę czasową „Wojna 1920 roku. W 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej”.
Wystawa w rocznicę wojny 1920

Autor: Muzeum Arsenał

W 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji od końca czerwca w zamojskim Muzeum Arsenał można oglądać wystawę czasową „Wojna 1920 roku. W 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej”. Na wystawę zapraszał na antenie KRZ dyrektor Muzeum Zamojskiego, Andrzej Urbański.

POSŁUCHAJ

Główną częścią ekspozycji są działania wojenne prowadzone w 1920 r. oraz walki z bolszewikami pod Zamościem i Komarowem. Pomimo, że w poł. sierpnia 1920 r. udało się powstrzymać oddziały Armii Czerwonej idące na Warszawę, losy wojny nie były jeszcze przesądzone.

POSŁUCHAJ

Przypomnijmy, że walcząca na froncie południowym bolszewicka armia konna Siemiona Budionnego, po nieudanej próbie zdobycia Lwowa parła dalej na zachód. Dnia 29 sierpnia 1920 roku oddziały Budionnego podeszły pod Zamość i podjęły próbę jego zdobycia. Miasto przez trzy dni odpierało ataki, co umożliwiło koncentrację oddziałów polskich i otoczenie przeciwnika. Obroną Zamościa dowodzili płk. Marko Bezruczko i kpt. Mikołaj Bołtuć. Osaczone oddziały Armii Konnej zostały pokonane 31 sierpnia w bitwie pod Komarowem, rozbite i zmuszone do odwrotu za Bug. Walki pod Zamościem i Komarowem przypieczętowały zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej i oddały inicjatywę strategiczną na całym froncie w ręce Polskie. Zmagania trwały jeszcze długo, ale Armia Czerwona nie była już w stanie przeprowadzić żadnej większej akcji ofensywnej.

Wystawa w Arsenale ma być dostępna dla zwiedzających do końca 2020 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”